Skip to content

Elida sommarturné 2025

Det är åter dags för Elida att segla och ha bryggmöten längs Sveriges västkust! Men vad vore festen utan gästen?! Därför vill vi hälsa dig varmt välkommen att sluta upp vid något tillfälle och ta chansen att få en härlig sommargudstjänst fylld med musik, glädje och livsberättelser.

Som vanligt kommer vi att göra ett flertal stopp, planerade liksom spontana, i olika hamnar under juli månad. Det vore så roligt om du ville dyka upp och dela glädjen med oss i sommar!

Lör 5 juli   kl 18   Helsingborg
Sön 6 juli   kl 11   Pingstkyrkan, Helsingborg

Ons 9 juli   kl 18  Halmstad
Fre 11 juli   kl 18  Varberg

Tis 15 juli    kl 15  Bryggmöte på Dyrön
Ons 16 juli   kl 17   Smögen
                        kl 20  Aftongudstjänst i Equmeniakyrkan på Smögen
Tors 17 juli  kl 18   Grebbestad
Fre 18 juli    kl 18   Strömstad
Lör 19 juli     kl 17   Smögen
Sön 20 juli    kl 10   Gudstjänst i Hunnebostrands kyrka
                          kl 18   Bryggmöte i Hunnebostrand

Tis 22 juli    kl 17  Kungshamn
Ons 23 juli   kl 17  Lysekil
                        kl 18:30     Aftongudstjänst i Lysekil kyrka
Tors 24 juli   kl 17   Mollösund
Fre 25 juli    kl 12    Gullholmen
                         kl 19   Klädesholmen
Lör 26 juli   kl 19  Fiskebäck
Sön 27 juli   kl 11  Gudstjänst i Hönö missionsförsamling
                        kl 17   Aftongudstjänst i Equmeniakyrkan i Storsjöstrand, Horla

 

Det är många som frågar hur man kan vara med och stötta oss ekonomiskt för sommarens utgifter och samtidigt hjälpa till att lätta på Elidas lånebörda inför framtiden. Om du vill och kan får du gärna hjälpa oss genom att ge en engångsgåva och/eller bli en regelbunden understödjare genom att gå med i det bärarlag som vi kallar Elida PartnerShip (som partner får du också varje månad hem brev med uppdateringar om arbetet).

Swishnummer: 123 431 76 57
Bankgironummer: 240-9001

Nedan kan du läsa vår nya folder om vad Elida är och hur vi ligger till i vårt arbete. Du kan även beställa hem foldern i det antal du önskar för att hjälpa oss att sprida den till människor som du tror skulle ha glädje av den och som kanske vill vara med att stötta arbetet.